Stropy

Strop stanowi jeden z najistotniejszych elementów konstrukcyjnych, gdyż od jego wytrzymałości i stabilności w dużej mierze zależy bezpieczeństwo budynku. Zadaniem stropu jest przeniesienie wszystkich obciążeń stałych i użytkowych, usztywnienie budynku oraz stworzenie przegród termicznych, dźwiękochłonnych i ogniowych.

Do domu o prostej, zwartej bryle łatwo jest dobrać strop gęstożebrowy. Jeśli jego powierzchnia jest duża, będzie miał mniejsze ugięcia niż płyta żelbetowa. W przypadku budynku o skomplikowanym kształcie najlepszym rozwiązaniem jest płyta żelbetowa, ponieważ dobrze usztywnia budynek i nie wymaga pracochłonnych uzupełnień nieregularnych fragmentów. Z kolei strop monolityczny jest projektowany indywidualnie dla każdej inwestycji, dlatego też daje właściwie nieograniczone możliwości rozplanowania wnętrz, w tym także bez żadnej wewnętrznej ściany nośnej.

Każdy strop posiada określoną rozpiętość. Jest ona liczona jako odległość między jego podporami łącznie z głębokością oparcia. Podporami mogą być ściany nośne zewnętrzne i wewnętrzne, podciągi lub słupy.
W stropie monolitycznym maksymalna rozpiętość zależy od grubości i zbrojenia płyty - im strop grubszy i mocniej zbrojony, tym może być szerszy. Rozpiętość stropu gęstożebrowego zależy od długości belek. Najczęściej mają one od 2,4 do 7,8 m, ze stopniowaniem co 0,3 m.

Jeśli chodzi o izolacyjność akustyczną, bezkonkurencyjny jest strop monolityczny. Przy grubości powyżej 14 cm jego masa jest większa niż 350 kg/m2, więc całkowicie tłumi drgania. Stropy cieńsze i gęstożebrowe wymagają dodatkowego wyciszenia.

Strop monolityczny przewodzi ciepło lepiej niż gęstożebrowy, potrzebna jest więc grubsza warstwa ocieplenia.

Strop gęstożebrowy

Strop monolityczny

Szczegółowych informacji na temat
produktów, cen oraz możliwości współpracy
udziela nasz dział handlowy.

Skontaktuj się z nami i sprawdź ile zyskasz.