Więźba tradycyjna

Wykonanie więźby z elementów prefabrykowanych jest znacznie tańsze, ale w przypadku, gdy układ dachu jest skomplikowany, konstrukcja z tradycyjnych belek drewnianych pozostaje niezastąpiona.

Poniżej prezentujemy najczęściej spotykane konstrukcje ciesielskie.


Konstrukcja krokwiowa

Zbudowana jest z pojedynczych wiązarów opartych na ścianach zewnętrznych za pośrednictwem belki głównej lub murłaty. Poprzez brak podpór wewnętrznych uzyskujemy wolną przestrzeń na poddaszu, co jest dużą zaletą tej konstrukcji.

Prefabrykacja wiązarów
Konstrukcja jętkowa

Więźba ta jest podobna do krokwiowej. Tutaj wiązar powstał z dwóch krokwi połączonych ze sobą jętką. Jest to poziomy element usytuowany na ok. 2/3 wysokości dachu stanowiący pośrednią podporę dla krokwi. Ułatwia on przenoszenie obciążeń, a w szczególności obciążeń spowodowanych wiatrem. Całość usztywniana jest za pomocą wiatrownic, desek stężających lub ram stolcowych.

Prefabrykacja wiązarów
Konstrukcja kleszczowa

Bardzo często spotykany typ więźby. W tym przypadku krokwie oparte są na płatwiach podpartych stolcami. Stolce przekazują znaczną część obciążeń wywieranych przez dach na strop i dalej na ściany zewnętrzne budynku.
Wiązary mogą być pełne z krokwiami, kleszczami i słupami ram stolcowych lub puste - tylko z krokwiami. Elementami usztywniającymi są miecze, płatwie a także, w konstrukcjach ze ścianką kolankową, zastrzały oraz kleszcze dolne. Krokwie rozstawiane są przeważnie co 80-120 cm.
Dają możliwość uzyskania większych rozpiętości niż więźby jętkowe. Dzięki zastosowaniu wiązarów głównych i pośrednich oraz odpowiedniemu zastosowaniu ścian stolcowych, uzyskujemy mniejsze zużycie drewna, co z kolei wpływa na niższe koszty wykonania.

Prefabrykacja wiązarów
Konstrukcja wieszarowa

Więźba tego rodzaju znajduje zastosowanie nad budynkami bez wewnętrznych ścian nośnych. Cały ciężar dachu przejmowany jest przez ściany zewnętrzne. Występuje jako konstrukcja jedno i dwuwieszakowa. Zbudowana jest z wiązarów pustych i pełnych.


Szczegółowych informacji na temat
produktów, cen oraz możliwości współpracy
udziela nasz dział handlowy.

Skontaktuj się z nami i sprawdź ile zyskasz.